Közeleg a karácsony, ami ideális ahhoz, hogy megvedd az új fényképezőgéped. De vajon melyik lenne a legjobb a számodra? Néhány hasznos tipp kezdők és haladók számára.
Ha fotósként dolgozik az ember, és erről a környezete is tudomást szerez, akkor óhatatlanul záporozni kezdenek rá bizonyos kérdéstípusok, melyek között előkelő helyen szerepel a „Milyen gépet vegyek magamnak?” Úgy gondoltam, hogy a Jófényeket blogon is érdemes erről a témáról – a szokásos technikai halandzsa nélkül - kicsit bővebben beszélni.
A fényképezőgép választás szempontjából két csoportot szoktam megkülönböztetni: Azokat, akik tényleg az első gépüket tervezik megvenni, és azokat, akiknek már van otthon egy kompakt gépük, de valami komolyabbra, nagyobbra vágynak.
Az első csoport számára azt szoktam javasolni, hogy először is vegyenek egy kompakt gépet. Azért javasolom ezt, mert egy ilyen masinával minimális költség mellett is ki tudják deríteni, hogy van-e kedvük a fényképezéshez vagy örökre megmaradnak a kötelező körök (nyaralás, családi ünnepek, szalagavatók, stb.) megörökítésénél. Ráadásul tehetik ezt a próbát úgy, hogy a fotózás árnyoldalaival (felszerelés cipelése, ilyesmi) nem kell megismerkedniük. Persze ilyenkor rögtön jön a következő kérdés: Na és milyen kompaktot? Mivel a kezdők nem nagyon tudják a gépek tudásának a határait feszegetni, így azt szoktam javasolni, hogy keressék meg melyik kompakt nyerte a tavalyi, vagy az egy évvel korábbi EISA díjat és vegyék meg azt a gépet. Ez a díj egy nemzetközi elismerés a leginnovatívabb és legjobb jellemzőkkel bíró szórakoztatóelektronikai termékeknek, így nem nagyon lehet mellé nyúlni vele. Emellett érdemes néhány teszt oldalt is szemügyre venni, mert ott hamar kibuknak az esetleges rossz tapasztalatok. Nem érdemes a legdrágább gép megvásárlására törekedni, mert közel sem biztos, hogy észreveszed/ki tudod használni a különbséget.
A második csoport, vagyis a gépváltók számára már bonyolultabb jótanácsot adni, de az első válasz egyszerű – igazából egy kérdés – „Mire akarod a gépet használni”? Ezzel kell először tisztába kerülnöd, mivel minden géptípusnak vannak előnyei és hátrányai. Nézzük meg, hogy milyen géptípusok közül választhatsz, előnyökkel, hátrányokkal, hogy te is el tudd dönteni mire is van szükséged:
Kompakt gép és ultrazoom: Ha van már egy kis rutinod a fotózásban, és nem szeretnél más típusra váltani, akkor talán érdemesebb lehet egy jobb képességekkel rendelkező, újabb kompaktra váltani. Ha alapvetően már tisztában vagy a rekesz, záridő, ISO érték fogalmakkal, akkor egy komolyabb kompakttal a kezedben jobb eredményeket tudsz elérni. Ha még ezen túl is feljebb vágysz a kategórián belül, akkor nézd meg a szuperzoom gépeket – ezek azok, amik úgy néznek ki, mint a komoly fényképező gépek, de sokkal kisebb méretben – mert szó szerint új távlatokat nyitnak meg. Ezek a masináknak, ahogy a nevükben is szerepel, a legnagyobb erősségük a zoom, vagyis az a képesség, hogy közelebb hozzák a távoli dolgokat. Ha ilyet használsz, akkor kevesebbet kell gyalogolnod, mert távolabbról is tudsz majd képeket lőni a dolgokról.
Végül az előnyök/hátrányok: A kompaktok verhetetlenek árban és méretben egyaránt. Akár egy kabátzsebben is magaddal viheted őket. Hátrányuk, hogy tudásuk szerény és érzékelőjük, valamint vakujuk apró, így kevés olyan fényviszony van, amikor jól teljesítenének. Az ultrazoom gépek előnye szintén a kis méret és a nagy zoomátfogás, ez utóbit azonban csak akkor érdemes fontolóra venned, ha sokat fotózol távolra. Azt szoktam javasolni, hogy nézd meg a legutolsó 20-30 képed és döntsd el, hogy égetően szükséged van-e az ultrazoom képességekre. Sajnos az ultrazoom gépek jóval drágábbak a többi kompaktnál és itt is gond, hogy általában elemmel működnek.
MILC vagy cserélhető objektíves kompakt: A gyártók nagy reményeket fűztek ezekhez a gépekhez, de a piac nem fogadta túl jól őket. Ezek azok a gépek, amik úgy néznek ki, mint egy kompakt, de már pici, cserélhető objektívjuk van. Képességeik nem sokban maradnak el a DSLR gépekétől, sőt vannak olyan dolgok, amikben jobban is teljesítenek. Szerintem azonban több a hátrányuk, mint az előnyük. Előnyök/hátrányok: Előny a kis méretbe zsúfolt magas tudásszint és minőség. Ezek a gépek képminőségben is felveszik a versenyt a hobbicélú DSLR-ekkel. Hátrányai, hogy a kabátzsebre vágás felejtős, mert az objektíveket is cipelni kell. Ráadásul önmagában a gépek ára is vetekszik a DSLR kamerákéval, miközben tudásukat nagyban befolyásolja, hogy milyen objektívet veszel hozzá. A MILC-ekhez pedig kevesebb és drágább objektív kapható, mint a DSLR-ekhez.
Tükörreflexes vagy DSLR gépek: A köztudatban ez a „fényképezőgép”, azaz a nagy, fekete masinák, amikkel a profik is dolgoznak. Persze DSLR-ből is sok félét lehet kapni, így a közülük való választás egy külön bejegyzés témája lesz majd. Itt legyen elég annyi, hogy a DSLR-ek esetében a minőség és a tudás csak pénz kérdése. Annyi féle kiegészítő és objektív kapható hozzájuk, hogy győzzön kiigazodni rajta az ember. Bár a belépő szintű gépeket én szívem szerint nem ajánlanám, de az egyel nagyobb (Canonnál a 3 számjegyű, pl. Eos 750D) gépek már egy kezdő/középhaladó amatőrfotósnak éppen megfelelnek (én igazából dolgoztam is ilyen géppel és az ügyfelek nem voltak elégedetlenek a minőség miatt). Előnyök/hátrányok: A felsoroltak közül a legmagasabb képminőség és szabadság a kreativitás számára. Nehéz olyan kiegészítőt elképzelni, amit nem lehet beszerezni hozzájuk. Akkumulátorral működnek, ami sok elkészíthető képet jelent, ráadásul egy portrémarkolattal rögtön két akksit is tehetünk beléjük, ez azt jelenti, hogy csak több száz képenként kell újratölteni őket. Hátrányuk, hogy a gépváz drága (az említett 3 jegyűek közel 200 ezer forintba kerülnek), ráadásul a minőséget itt is az objektívek befolyásolják. Érdemes úgy számolni, hogy alapból még egyszer annyit kell költeni az obikra, mint magára a gépre. A DSLR-ek súlyosak, a teljes felszerelés akár 4-5 kilót is nyomhat (nem igazán szelfibarát gépek ezek). Ilyen gép beszerzését csak akkor javasolom, ha valóban komoly terveid vannak a fotózással, mert komoly befektetés igényelnek, viszont cserében egy egészen más világot ismerhetsz meg velük a fényképezésen belül.
Nyáron a Balatonon fotóznál? Akkor érdekelhet néhány különös sztori a tóval kapcsolatban, melyeket itt találsz.